Myślisz, że ładowność i zdolność holownicza oznaczają to samo? Pomyśl jeszcze raz. Jeden polega na noszeniu, drugi na ciągnięciu. Poznaj kluczowe różnice między tymi często błędnie rozumianymi terminami dotyczącymi ciężarówek, aby nie ryzykować uszkodzenia ciężarówki lub ładunku. Czas pogadać o ciężarówkach.

Ładowanie czy ciągnięcie?

Główna różnica między ładownością a pojemnością holowniczą jest dość prosta. Ładowność odnosi się do liczby kilko ładunku, który może przewozić ciężarówka, a holowanie do liczby kilogramów, które może ciągnąć ciężarówka.

Ładowność ładunkowa: Jak dużo może przewozić twój samochód ciężarowy

Ładowność Twojego samochodu ciężarowego odnosi się do całego ciężaru ładunku, który możesz bezpiecznie dodać do ciężaru własnego samochodu ciężarowego (tzw. krawężnik). Ładowność" może być dowolna - od łoża pełnego ściółki ogrodowej do pięciu pasażerów i tygodniowego bagażu. Ładowność jest obliczana przez producenta pojazdu i zapisywana w instrukcji obsługi. Ale pojemność ładunkową ciężarówki można obliczyć samodzielnie, wykonując małą matematykę.

Zacznij od maksymalnej masy całkowitej, jaką może wytrzymać Twój samochód ciężarowy, znanej jako Gross Vehicle Weight Rating (GVWR). GVWR jest również określany przez producenta i znajduje się w instrukcji obsługi pojazdu. Od masy krańcowej samochodu ciężarowego odejmij GVWR - to jest jego ładowność!

Pojemność ładunkowa = Masa całkowita pojazdu - Masa krawężnika

Na przykład, jeśli GVWR twojej ciężarówki wynosi 4.500 kg, a jej waga wynosi 2.500 kg  pustej, to twoja ładowność wynosi 2.000 kg. W ciężarówce można umieścić 2.000 kg ludzi i rzeczy. 

Uwaga: Ładowność obejmuje pasażerów! Jeśli odbierasz kilku przyjaciół, być może będziesz musiał znieść ładunek, aby utrzymać się w limicie wagi twojej ciężarówki.

Oto kilka typowych ładunków, które możesz przewozić swoją ciężarówką:

  • Jedna czwarta sznurka z drewna opałowego
  • Pół metra sześciennego piasku
  • Pół metra sześciennego żwiru
  • Pół metra sześciennego ściółki
  • Pół metra sześciennego żwiru

Zdolność holownicza: Jak dużo może ciągnąć twój samochód ciężarowy

Zdolność holownicza odnosi się do tego, jaki ciężar można bezpiecznie ciągnąć za ciężarówką z przyczepą. Zazwyczaj zdolność holownicza samochodu ciężarowego znacznie przekracza jego ładowność, ponieważ większość masy spoczywa na osiach przyczepy, a nie na osiach samochodu ciężarowego. Zdolność holowniczą ciężarówki można znaleźć w instrukcji obsługi lub obliczyć ją samodzielnie. Aby znaleźć pojemność holowniczą samochodu ciężarowego, należy odjąć masę własną samochodu ciężarowego od jego wskaźnika masy całkowitej brutto (GCVWR). GCVWR to maksymalna masa załadowanego samochodu ciężarowego i masa dołączonej do niego przyczepy.

Udźwig holowniczy = łączna masa brutto pojazdu - masa krawężnika

Powiedzmy, że twoja ciężarówka ma GCVWR 7.500 kg. Waży on 2.500 kg, a ty masz już 2.000 kg zanieczyszczeń w łóżku ciężarówki. Twoja zdolność holownicza nie przekracza 3.000kg.

Oto kilka przedmiotów, które możesz holować, wraz z ich wspólnym ciężarem:

  • Samochód
  • Przyczepa samochodowa
  • Motorówka
  • Przyczepa łodziowa
  • Camper

Ładowność a zdolność holownicza Przykład: Chevy Silverado 2018

Ładowność ciężarówki Chevy Silverado 2018 wynosi od 850 do 1000 kg. Pamiętaj, że kwota ta odnosi się do masy, jaką możesz dodać bez przyczepy. Jeśli chodzi o ładowność, Chevy Silverado 2018 może holować w dowolnym miejscu od 3.800 kg do 11.500kg, w zależności od konfiguracji ciężarówki, zauważa Chevy. Jeśli wszystkie te liczby mają cię "holować" podekscytowany, przeczytaj dalej! Po wyposażeniu w EcoTec3 5,3L V8, pickup Chevy Silverado 1500 2018 może bezpiecznie holować do 5.000kg. Tymczasem pojemność holownicza modelu 2018 Chevy Silverado 2500HD wynosi 7.300 kg A Chevy Silverado 3500HD Duramax® 6,6L Turbo-Diesel V8? Może on holować do 10.000 kg - najwyżej dwa dorosłe słonie! Nawet mniejszy model Chevy, Chevy Colorado 2018, może holować do 4.000 kg, jeżeli jest wyposażony w silnik Duramax®2 2,8L Turbo-Diesel V8.

Wiedz zanim zaczniesz holować!

Ignorowanie holowania i ładowności ciężarówki jest jednym z najprostszych sposobów na uszkodzenie jej ramy, silnika, skrzyni biegów i opon. Przed pchaniem, ciągnięciem lub ciągnięciem jakichkolwiek ładunków należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Prawidłowe holowanie, częściowo w oparciu o stabilność ładunku, może również zapobiegać zderzeniom. Z badania przeprowadzonego przez AAA Foundation for Traffic Safety wynika, że w latach 2011-2014 w Stanach Zjednoczonych śmieci drogowe - w tym niewłaściwie załadowany ładunek - były przyczyną średnio 50 658 wypadków rocznie, powodując 9 805 obrażeń i 125 ofiar śmiertelny