Jak dowiedzieć się, kiedy należy wymienić akumulator samochodowy

Najlepszy czas na wymianę baterii jest przed koniecznością. Ale skąd wiesz, że czas wymienić baterię, jeśli nie jest martwa? Pewnie, możesz zauważyć kilka powszechnych objawów ostrzegawczych o słabej baterii, na przykład:
  • Wolna korba silnika
  • Podświetlana kontrolka silnika
  • Nadęta, źle ukształtowana obudowa baterii
  • Wyciek płynu z akumulatora A jeśli nie zauważysz żadnych znaków ostrzegawczych? Ogólna mądrość mówi, że akumulator samochodowy należy wymieniać mniej więcej co trzy lata, ale wiele czynników może mieć wpływ na jego żywotność. Nowy akumulator może być potrzebny przed upływem trzech lat, w zależności od klimatu, w którym mieszkasz i Twoich nawyków jazdy.

Weź pod uwagę swój klimat

Ekstremalne temperatury mają wpływ na żywotność baterii. Gorąca i zimna pogoda może mieć negatywny wpływ na baterię. Kiedy wychodzisz na zewnątrz w bardzo gorący dzień, grozi Ci odwodnienie. To samo dotyczy akumulatora w Twoim samochodzie. Podobnie jak w przypadku naszych nadwozi, akumulatory samochodowe, aby utrzymać się w ruchu, wykorzystują płyny. Upały lata mogą prowadzić do odparowania wody w kwasie akumulatora, co w rezultacie prowadzi do obniżenia wydajności, podrzędnej mocy rozruchu i skrócenia żywotności.

Co więcej, temperatura spalania może mieć również wpływ na stan akumulatora. Kiedy ciepło wzrasta i woda w akumulatorze wyparowuje, wzrasta prawdopodobieństwo i szybkość korozji, a korozja jest jedną z głównych przyczyn rozładowania i nieprawidłowego działania akumulatora. Ale poczekaj! To nie wszystko, tak jak upał może uszkodzić akumulator samochodowy, tak samo zimno może uszkodzić akumulator.

Gdy wskaźnik upału zamienia się w chłodny wiatr, akumulator musi pracować ciężej, aby wygenerować wystarczającą ilość energii, która zapewni płynną pracę samochodu. Zimna pogoda może również powodować gęstszy olej silnikowy, co dodatkowo obciąża akumulator. Jeśli mieszkasz w szczególnie gorącym klimacie lub doświadczysz wyjątkowo mroźnej zimy, możesz rozważyć wymianę akumulatora częściej niż jest to zalecane.

Zastanów się nad swoimi nawykami podczas jazdy

Sposób, w jaki używasz samochodu, może mieć wpływ na trwałość baterii. Jeśli stale wybierasz się na krótkie podróże, na przykład do biura czy sklepu spożywczego, Twój akumulator nie ma wystarczająco dużo czasu na pełne naładowanie pomiędzy kolejnymi wyjazdami. Może to prowadzić do spadku wydajności. Ponadto, jeśli Twój samochód przebywa w garażu lub na podjeździe przez dłuższy czas, jego akumulator nadal biernie się rozładowuje, nawet gdy silnik nie jest włączony. Dobra wiadomość jest taka, że te nawyki związane z rozładowywaniem się akumulatora stanowią świetną wymówkę do odbycia starej, dobrej podróży. Ze względu na akumulator, wiesz?

Popularne posty z tego bloga

Najczęściej zadawane pytania dotyczące filtrów paliwa i powietrza w Twoim samochodzie